A bőrön megjelenő élősködők közül a fejtetű, a kullancs és a rühatka fordul elő nagyobb gyakorisággal.
Gyermekközösségekben sokszor találkozhatunk a fejtetvességgel. Közvetlen érintkezéssel, vagy játékok, közös fésűk, törölközők használatával terjed. Jellemző tünete a fül mögötti területen levő vakarásnyom, illetve viszketés. Tetűirtó szerekkel a fertőzöttség megszüntethető, de a család minden tagját érdemes egyidejűleg kezelni.
A kullancsok nemcsak erdőben, hanem a városi parkokban, kertekben is valós veszélyt jelentenek, az általuk terjesztett súlyos betegségek miatt. Megelőzni a bajt egyszerűbb, mint kezelni. A hosszú ideig ható kullancsriasztó szerekkel elkerülhetjük a csípést, de a kullancs eltávolítására is sok eszköz létezik. A legfontosabb, hogy minél hamarabb kiszedjük az élősködőt. A fej végénél, a befurakodott kullancs tövénél fogjuk meg az élősködőt, és tekergetés nélkül húzzuk ki a csipesszel. Ha kiszedtük a kullancsot, fertőtlenítsük a bőrt.
A rühesség (scabies) atkafertőzés, amely apró, vörös kiütéssel, valamint igen erős viszketéssel jár, és éjszaka a legkínzóbb. A fertőzés közvetlen érintkezéssel emberről emberre terjed, gyakran az egész családban. A rühesség jól kezelhető, gyógyszertárban kapható emulzióval, vagy oldattal viszonylag könnyen gyógyítható.