Tavaly év végén szűnt volna meg, ezért van olyan orvos, aki már most sem ad - 1 évig még kötelező a papírrecept
A tervekkel ellentétben mégsem szűnt meg tavaly decemberben a papírrecept, egy évig még kötelező kiadniuk a háziorvosoknak.
A jogszabályváltozásról azonban nem minden orvos értesült, ez pedig gondot okozhat azoknak, akik helyett más váltaná ki a gyógyszereket.
Január elsejével eredetileg megszűnt volna a nyomtatott vény, az e-recept bevezetésének ugyanis éppen az volt a célja, hogy kiváltsa a papíralapú gyógyszerfelírást.
Csakhogy tavaly év végén módosították a jogszabályt, így 2019-ben még kötelező felírási igazolást vagy receptet is a beteg kezébe adni.
A Népszava arról számolt be, hogy sok orvos nem értesült időben a karácsony előtti változásról, és idén már csak virtuálisan írják fel a gyógyszereket betegeiknek.
Ez pedig gondot okoz azok esetében, akik helyett családtagjaik mennek a patikába.
Ott ugyanis papír nélkül csak saját névre felírt gyógyszert lehet kiváltani, személyi igazolvány és tajkártya bemutatásával.
Vagyis ha a háziorvos egy súlyos, otthon fekvő betegnek úgy ír fel gyógyszert, hogy erről nem ad ki papírt, azt a családtagok nem tudják hazavinni neki.
Gyurisné Török Éva, a szegedi Kígyó Gyógyszertár vezetője szerint:
Igazából ez a probléma eddig is fennállt.
Heti rendszerességgel fordul elő, hogy recept nélkül szeretnének a hozzátartozók gyógyszert kiváltani, éppen ezért nem tapasztaljuk, hogy az év végi jogszabályváltozás miatt maradnának többen ellátatlanul.
Nem is lenne jó, ha bármiféle hivatalos igazolás nélkül kiadhatók lehetnének a gyógyszerek, hiszen a patikus akkor nem tudná ellenőrizni, valóban annak a betegnek viszik-e, akinek azt az orvos felírta.
Hogy ezt a problémát 2019. december 31. után hogyan hidalják majd át, azt nem tudom.
Valószínűleg meghatalmazást kell majd írnia a betegnek.
Év végéig még kérik a vényt vagy a felírási igazolást a szegedi Kígyó Gyógyszertárban is.
Szilárd András, a Háziorvosok Csongrád Megyei Egyesületének elnöke szintén nem érzi problémának, hogy a munkájukat érintő jogszabályváltozásra mindössze öt munkanapnyi idejük volt felkészülni.
Bár külön értesítést valóban nem kaptunk erről, azért lehetett tudni a módosításról.
A szabályok nem ismerete pedig nem mentesít senkit.
Az egészre egyébként azért volt szükség, mert egy évvel a bevezetése után a vényíró orvosok egy része még mindig nem használja az e-recept felírási lehetőségét.
Hogy Csongrád megyében hány ilyen orvos lehet, azt Szilárd András nem tudta megmondani, de úgy fogalmazott, nem lehetnek túl sokan.
Becslések szerint a terápiára szorulók negyede, ötöde helyett a hozzátartozók vagy a szomszédjuk megy a patikába.
Hogy ők milyen igazolásokkal vehetik át a csak az e-térben felírt pirulákat, az a mai napig nincs egyértelműen szabályozva.
A mostani, egyedi esetek erre világítanak rá.
Hogy megyénkben az elmúlt napokban hányan jártak úgy, hogy a háziorvosok tájékozatlansága miatt nem tudtak gyógyszert kiváltani, arról nincs statisztika.
Szakemberek azt javasolják, a betegek vagy hozzátartozóik minden esetben kérjenek felírási igazolást a háziorvostól, akkor is, ha arról az orvos megfeledkezne.
Készült a DÉLMAGYARORSZÁG c. napilapban 2019.01.08. napján megjelent tudósítás alapján