Bizonyára rengeteg ember újévi fogadalmai között szerepel a fogyókúra, vagy egy egészséges étrend követése, ám ténylegesen elkezdeni már nem olyan egyszerű, mint kigondolni, vagy szilveszterkor papírra vetni. Az első és legfontosabb kérdés talán az, hogy milyen diétát, étrendet érdemes követni a kívánt cél elérése érdekében. Sok különböző diétatípus létezik, azonban nem mindegyik való mindenkinek!
Ebben a blogsorozatunkban bemutatjuk a világ legnépszerűbb diéta-, és fogyókúratípusait, ami talán neked is segíthet a választásban. Vágjunk hát bele!
Paleo diéta
Ha nem vagy otthon a diéták világában, erről akkor is biztosan hallottál már! Néhány éve óriási őrület volt, és szinte mindenki ezt használta, többek között azért is, mert nem bonyolult betartani az előírásait. Úgy is ismerik, mint az ’ősemberek diétája’, mert a paleolit táplálkozás az ősi konyhaművészetet veszi alapul. Ez annyit jelent, hogy javarészt húson, tojáson, magokon, zöldségeken, és gyümölcsökön alapul, és minden feldolgozott élelmiszert mellőz! A szénhidrátot kizárólag a zöldségeken keresztül lehet bevinni, a kenyérfélék például tiltólistán szerepelnek.
A diéta hátterében egyébként az áll, hogy a ma élő, tradicionálisan táplálkozó népeknél a legtöbb, minket érintő betegség ismeretlen (cukorbetegség, allergia, szív-, és érrendszeri betegségek), egészen addig, amíg elkezdik követni a mi táplálkozásunkat, onnantól kész a baj. Ezekhez az alapokhoz próbál visszanyúlni a paleo diéta, amely követésével sokak szerint még az egészségügyi állapotunk is javulni fog.
Ketogén diéta
A ketogén diéta szintén rendkívül ismert, a világon rengetegen alkalmazzák. Normál táplálkozás esetén az energiát a szénhidrátokból nyerjük, ami ha elfogy, akkor az elraktározott zsírból használ fel a test, hogy energiához jusson. A ketogén diéta alapelve, hogy a test energiaigényét az elraktározott zsírból fedezzük, így előidézhető a fogyás. Ehhez azonban az kell, hogy a napi szénhidrát rendkívül alacsony legyen, nem több mint 30 gramm! A diéta során táplálékként a zsíros ételek, húsok szolgáltatják az alapot.
A diéta rengeteg embernél bevált, ezért is olyan népszerű, azonban a dietetikusok szerint nem egészséges a szervezet számára. Javasolják, hogy a napi fehérjebevitel fele-fele arányban származzon húsokból, valamint gabona-, és tejfélékből, ennél a diétánál azonban ez nem valósulhatna meg.
Mediterrán diéta
Évek óta az egyik legnépszerűbb étrendtípus a mediterrán diéta. Ha valaki szereti a mediterrán ételeket, akkor annak ez nem is igazán diéta, inkább életmód, ugyanis úgy kell táplálkozni, ahogy Görögországban, Spanyolországban vagy Olaszországban szokás. A mediterrán országokban élők körében jelentősen kisebb a különféle egészségügyi problémák, mint például a szív-, és érrendszeri megbetegedések, vagy a rákbetegségek aránya, mint más éghajlaton élők esetében. Ez részben a táplálkozásukra vezethető vissza, emiatt kezdték el alkalmazni sokan ezt az étrendet. A mediterrán diéta során a sok hal, a zsírszegény húsok, a tojás, a joghurt, valamint a sajtok biztosítják a természetes fehérjéket. A zöldségek közül kiemelten fontos a paradicsom, a brokkoli, a karfiol, az articsóka, a paprika, a hagymafélék, és a cékla is. Ha gyümölcsökről van szó, a mediterrán diétában a narancs, az eper, a citrom, a málna, a szőlő és a barack a legjellemzőbb.
Ez a táplálkozási mód azért annyira népszerű, mert szinte semmit nem szabályoz le, vagy zár ki, így szabadon élvezhetjük a különféle ételeket, ám csakis mértékkel! Ha valamiből túl sokat, vagy túl keveset fogyasztunk, akkor az egyensúly elmozdul, és akkor már nem mediterrán étrendről beszélünk.