A legfontosabb tudnivalók a kicsik többségét érintő betegségről

A szokottnál nyűgösebb, sírósabb, ingerlékenyebb a babája? Lehet, hogy pelenkakiütése van, ami szinte minden babát érint, de szerencsére sokat tehetünk a megelőzéséért, illetve a gyorsabb gyógyulásért. Fontos, hogy a kicsik érzékeny bőrét minden pelenkázáskor teljesen szárazra törüljük, az újrapelenkázás előtt hagyjuk szellőzni kicsit és gyulladáscsökkentő, bőrnyugtató összetevőket tartalmazó kenőccsel ápoljuk.

Pelenkakiütés vagy pelenka dermatitisz – többféle megnevezés, de ugyanaz a probléma, amellyel három és tíz hónapos kora között szinte kivétel nélkül minden baba találkozik. A pelenka okozta bőrgyulladás kipirosodással, esetleg hólyagokkal, sebesedéssel járó állapot, amelynek a kicsik rendkívül érzékeny, finom bőre könnyen áldozatául eshet. Ilyenkor a baba nyűgösebb, sírósabb, hiszen a nedvességtől kipállott bőrfelületen a kórokozók könnyebben megtapadnak, és akár gombás fertőzés is kialakulhat – pedig a baba bőrápolásban generációk által használt popsikenőccsel a probléma nem csak kezelhető, de megelőzhető.

A kipirosodás és a felázottság miatti bőrmeggyűrődés a párás melegnek és a dörzsölésnek leginkább kitett területeken, így a belső combokon, a combredőkben, a popsin és a nemi szerveken is jelentkezhet. A vizelet, széklet savas maró hatására pedig a bőr védőrétege még sérülékenyebbé válik. A pelenkakiütés ugyan nem jelent veszélyt a babákra, mégis kellemetlen lehet számukra, ezért ha elkerülni nem is lehet teljes egészében, érdemes törekedni a megelőzésre és a már kialakult tünetek gyorsabb gyógyítására. Ebben a nagy múltú, a bababőr ápolásban évtizedek óta használt, cink-oxidot, vitaminokat, természetes illóolajokat, napraforgó-olajat tartalmazó, színezőanyagmentes popsikenőcs van a segítségünkre.

A megelőzés részeként érdemes odafigyelni a gondos pelenkaválasztásra is. Gyermekünk egészsége érdekében nem érdemes spórolni ezen a területen, válasszunk puha fedőrétegű, a nedvességet megkötő, jó minőségű eldobható pelenkát. Nagyon fontos a gyakori pelenkaváltás is: lehetőség szerint óránként, de székelés után mindenképp, és azonnal ki kell cserélni a pelust a pici alatt. Ilyenkor tiszta vízzel vagy hypoallergén babakészítményekkel alaposan tisztítsuk meg a babák bőrét és hagyjuk egy ideig szellőzni. Újrapelenkázás előtt pedig a teljesen száraz bőrre vigyük fel a gyulladáscsökkentő és bőrnyugtató hatóanyagokat tartalmazó popsikenőcsöt, ami nem csak ápol, de védőréteget is képez a bőr és a pelenka között. Abban a komplex összetételű termékben, amit édesanyáink és nagymamáink is használtak, mi is megbízhatunk.

A vitaminokkal gazdagított cink-oxidos kenőcsnek szárító, enyhe bőrösszehúzó és nedvességmegkötő hatása van, védi az egészséges hámréteget, serkenti a bőrregenerációt és fokozza a bőr ellenállását a fertőzésekkel szemben. A cink-oxid fertőtlenítő hatással is rendelkezik, amelynek köszönhetően csökkenti a váladékképződést, a gyulladást és a fájdalmat, miközben az A- és D-vitaminok a hámréteg regenerálódását segítik elő. A hozzáadott természetes illatanyagoknak – mint a levendula- és eukaliptuszolaj – emellett nyugtató hatásuk is van, hogy a pelenkázás közben együtt töltött idő ne tortúra, hanem babának és mamának is egyaránt élmény legyen.