A nők szervezete sokban különbözik a férfiakétól: igaz ez flórájukra is, hiszen a nőknek nem csak a bélflóra egyensúlyáról kell gondoskodni, hanem a hüvelyéről is. Mindkettő fontos alkotóelemei a tejsavbaktériumok – más néven Lactobacillusok, melyeket az antibiotikum kezelések jelentősen károsíthatnak, ezért a nőknek egyaránt gondoskodni kell a bélflóra mellett a hüvelyflóra egészséges egyensúlyáról is.
Az antibiotikum kezelések veszélye
A téli időszakban rengetegen esnek áldozatául fertőzéseknek, így sokszor elengedhetetlen hogy a gyógyuláshoz antibiotikumos kezelésen essenek át. Nőknél azonban az antibiotikumok –amellett, hogy kiirthatják a kórokozó baktériumokat - a bélflórában és a hüvelyflórában egyaránt elpusztítják a jótékony, egészséges egyensúlyt biztosító tejsavbaktériumokat is. A lactobacillusok számának csökkenése, esetleges hiánya amellett, hogy „melegágya” lehet a bélrendszeri fertőzéseknek, teret adhat a hüvelyben a fertőzést és gyulladást okozó gombák, baktériumok elszaporodásának is. Így nőknél egy esetleges antibiotikum kezelés nem csak hasmenést, hanem sok esetben olyan mellékhatásokat is okozhat, mint a bakteriális vagy gombás hüvelyfertőzések.
Bélflóra és hüvelyflóra összefüggése
Ha a normál bélflóra felborul, sok esetben a hüvelyflóra is károsodik. Ide tartozó érdekes tény, hogy szüléskor rendkívül meghatározó hogy az anya hüvelyflórája milyen állapotban van, hiszen ez alapján alakul ki a születendő gyermek bélflórája is.
A jótékony tejsavbaktériumokat a kutatóknak köszönhetően ma már nem kell – a korábban megszokott – kellemetlen módon, tamponnal vagy egyéb helyi készítményekkel alkalmaznunk, hiszen e Lactobacillusok kapszulázott formában, szájon át vihetőek be a szervezetbe, ugyanis baktériumai az emésztőcsatornán keresztül képesek eljutni a hüvelybe. Itt természetes és sokoldalú hatásuknál fogva – pl. kitűnő megtapadó képességű, tejsavtermelő, baktericid termelő, gombaellenes, immunerősítő – hozzájárulnak az egészséges flóra kialakításához, fenntartásához, illetve megőrzéséhez.