Április végétől nyár elejéig gyűjthetjük a virágát, rövid kocsánnyal leszakítva. Szárítása és tárolása során ügyeljünk arra, hogy vékony rétegben, egyenletesen kiterítve szárítsuk, különben hajlamos befülledésre. A száraz kamillavirág igen sérülékeny, ezért leginkább papírdobozban , nedvességtől védett helyen érdemes tárolni.

Mire jó a kamilla?

Igen sokrétűen alkalmazható gyógynövény: belsőleg- tea formájában, külsőleg pedig forrázatát vagy illóolaját használják.

Hogyan készítsük el a teáját?

1 csésze teához 1 púpozott teáskanálnyi virágzat szükséges. Ezt lobogó forró vízzel leforrázzuk, és kb. 10 perc állás után fogyaszthatjuk. Belsőleg főként meghűléskor fogyasztják, ilyenkor izzasztó hatása érvényesül. Felső légúti-, szájüregi-, és torokgyulladás esetén öblögetőszerként használatos, légzőszervi panaszok esetén pedig inhalálni szoktak vele. Krónikus emésztőszervi megbetegedések is kezelhetők a kamilla teájával, így gyomorfekély, gyomor- és bélhurut, puffadás kezelésére is kiváló. Szélhajtó és emésztést serkentő hatású. Nyugtalanság ellen is tökéletes házi praktika, segít ellazítani a testet és megkönnyíti az elalvást, ezért fogyasztása stresszes életmód esetén jó alternatíva lehet. Külsőleg borogatás formájában a gyulladt szemeket ( kötőhártyagyulladást) kezelik kamillával. Illóolaja kenőcsök alkotórészeként nehezen gyógyuló, fekélyes sebek, aranyér, ekcéma kezelésére is alkalmas. Csökkenti a bőr szárazságát, viszketését. Hajápoló szerek, samponok is gyakran tartalmazzák a hatóanyagát. Nemcsak fényesíti és világosítja a hajat, de a fejbőrt is nyugtatja. Enyhe hatású gyógynövény, ha az ajánlott adagot nem lépjük túl, biztonsággal alkalmazható.

Forrás: http://napidoktor.hu/