Évezredes tapasztalatot őriznek a gyógynövények, amelyek sokféle panaszra nyújtanak enyhülést. A természetes gyógymódok mellett azonban szükségünk van a gyorsabban és célzottan ható korszerű gyógyszerekre is. Bölcs döntést igényel, hogy mikor melyiket érdemes alkalmazni, ám sok esetben kombináltan alkalmazva hamarabb felépülhetünk.
Míg pl. az antibiotikumok a baktériumok egyes típusai ellen hatásosak, addig a gyógynövények a baktériumok mellett a vírusok és a gombák ellen is eredményesen vehetik fel a küzdelmet. Ezen hatás mellékhatások nélkül segíti a gyógyulást, tartósan erősítve az immunrendszert. Gyógyító növényeink alkalmazásakor viszont türelmesebbnek kell lennünk, hisz általában több időt vesz igénybe a gyógyulás, de a szervezet megerősödve kerül ki a fertőzésből. Fontos azonban tudni, hogy mikor kell orvoshoz fordulnunk a szövődmények elkerülése érdekében. A mindennapi életben jelentkező panaszok közül pl. a meghűléses problémák jól kezelhetők egy-egy csésze illatos gyógyteával.
- Echinaceae: megelőzésre, immunvédelem fokozására.
- Csipkebogyó: magas C-vitamin tartalma miatt a védekezőrendszer erősítéséhez nélkülözhetetlen.
- Hársfa- és bodzavirág: a megfázás kezdeti stádiumában használható, kitűnő izzasztókúrára. A tea elfogyasztása után ajánlott ágyba bújni.
- Lándzsás útifű, mályva, kakukkfű: nátha, torokfájás, köhögés esetén hatásos.
- Grépfrútmag kivonat: természetes antibiotikum, több mint 700 baktériumtörzs, továbbá gombák, vírusok és paraziták ellen is hatásos.
- A gyógyteák házilag is könnyedén, gyorsan elkészíthetőek, általában kellemes aromájúak. Forrázás után citrommal és mézzel ízesíthetjük, amikor már iható hőmérsékletű.