A nyári időszak minden bőrtípusú ember számára a napégés elleni védekezésről szól – sokan elfelejtik, hogy nem csupán a strandon, de otthon, a kertben is oda kell figyelni a megelőzésre. Segítünk néhány tippel, hogyan lehet elkerülni a problémát, de azt is eláruljuk, mit kell tenni, ha rákvörösre égünk a napon.
A legfontosabb: a megelőzés
Aki odafigyel magára, valamint a bőrére, biztosan megússza fájdalmas leégés nélkül a nyarat. A megfelelő napvédő krém, naptej kiválasztásával, a bőrirritáció első jeleinek felismerésével megelőzhető minden komolyabb probléma. Ehhez azonban az kell, hogy elkerülje az ember a legsűrűbben előforduló hibákat, és megtartsa bőrének egészségét.
Nem elég, ha néhány gyors mozdulattal bekenjük magunkat. Fontos, hogy alapos munkát végezzünk, és a teljes bőrfelületre jusson a napvédő krémből, egyrészt azért, hogy megelőzzük a későbbi fájdalmakat, másrészt pedig, hogy ne barnuljunk le foltosan. Ne maradjon ki a hát elérhetetlen része, ilyenkor kérjünk segítséget. Ne feledkezzünk meg a fülekről sem, míg a rövid hajtípus és a kopaszság esetén a fejbőr ápolása is fontos.
Ügyeljünk az SPF-re
További hiba, ha túl későn nyúlunk a naptejhez, vagy ha egész nap csak egyszer kenjük be magunkat. Érdemes nyaralás során a védekezést a szálláson megkezdeni, amikor nyugodtan bekenhető a teljes felület – a gyerekeket is könnyebb ilyenkor rávenni erre a procedúrára. Ezzel megteremtettük az alapot, amely azonban lekophat a fürdőruha viselésével, valamint a vízben való úszkálással, még akkor is, ha vízálló terméket használunk. Amint észleljük ennek jeleit, mehet a bőrre a második réteg. Ugyanez igaz akkor, ha kerti munkához készülünk, ilyenkor sem szabad elhanyagolni a fentieket.
Lényeges az SPF (Sun Protection Factor), azaz a faktorszám megfelelő megválasztása. Ez egy világszinten egységes jelzés, amely azt mutatja, mekkora védelmet ad a termék a nap ellen. Az SPF jelzi, hogy a bekenés nélkül biztonságos idő hányszorosát töltheti az ember a napon. Ha valaki 10 perc alatt leég, egy 30 faktoros napvédő ezt az időt 300 percre, egy 50 faktoros pedig 500 percre tolja ki. A 30-as alatti krémeket ezért javasolt elfelejteni, ez a vízválasztó. A 30-as viszont már tökéletes azoknak, akik nem érzékenyek a napra, könnyen barnulnak. Ha a bőr azonnal jelez, fehérről átmenet nélkül vörösre vált, az érzékenyebb bőrtípusról beszélünk, ilyenkor, valamint a gyermekek esetében az 50 faktoros krém ajánlott. Azt is nézzük meg a vásárlás előtt, hogy a naptej védelmet nyújt-e az UV-sugarak ellen.
Ha megtörtént a baj
A napégés ellen könnyebb védekezni, mint utólag kezelni azt, ennek ellenére a legnagyobb odafigyelés mellett is megtörténhet. Ha enyhe vörösödésről van szó, arra elegendő a vízbázisú, napozás utáni balzsam, amely nyugtatja a bőrt és vitaminokat tartalmaz, ezzel segíti a regenerációt. Amennyiben komolyabb a baj, de még nincs hólyagosodás, segíthet a hideg vizes fürdő, valamint a tartós borogatás. Mindig ajánlott a folyadékutánpótlás biztosítása, ezzel a kiszáradást előzzük meg.
Nagyobb a probléma, ha erős kellemetlen fájdalom társul a pirosodás mellé, ilyenkor a gyógynövények (aloe vera, kamilla, levendula) és a gyógyszeres kezelés (fájdalom-, gyulladás-, lázcsillapító) segíthet. Extrém napégésnél, hólyagosodásnál javasolt egy orvos felkeresése. Ha kellemetlen érzéssel jár a napozás utáni időszak, viseljünk minél szellősebb öltözetet, így a ruha anyaga sem dörzsöli majd a kényes részeket.
A fentiek minden esetben kellemetlen közjátéknak bizonyulnak egy nyaralás, de egy családi hétvége során is, ezért hangsúlyozzuk ki még egyszer a megelőzés jelentőségét.