1. Miért fontos a D-vitamin?

A D-vitamin az egyik legfontosabb vegyület, melyre szinte valamennyi szervrendszerünk megfelelő működéséhez szükség van. Hiánya vagy alacsony szintje számos egészségügyi problémát okozhat (például csontritkulás, ízületi gyulladás, magas vérnyomás). A D-vitamin-hiány nyáron és ősszel az emberek 50–60 százalékát érinti, télen és tavasszal viszont ez a szám 70–80 százalékra emelkedik.

2. Elegendő-e a megfelelő táplálkozás és napozás?

Fontos elkülöníteni a D-vitamin-kezelést a D-vitamin-pótlástól. A 75 nmol/l normálértékeléréséig D-vitamin-kezelésről beszélünk, ha azonban csupán a normál tartományban lévő D-vitamin értékünket szeretnénk fenntartani, akkor D-vitamin-pótlásról van szó. A szervezetünk számára szükséges D-vitamin körülbelül 80 százaléka napfény hatására termelődne, és a további 10–20 százalékot a kiegyensúlyozott táplálkozás nyújthatná, de legtöbb esetben ezeket nem tudjuk biztosítani az ideális szint eléréséhez. Általában napi 10–30 perces, az arcot és a fedetlen végtagokat érő direkt napsugárzásra lenne szükségünk, ám ősztől egyre kevesebb a napos időszak, vagyis a D-vitaminpótlásáról mindenképpen gondoskodni kell.

3. Honnan tudom, hogy megfelelő-e a szervezetem D-vitamin-ellátottsága?

Ez egy egyszerű vérvétellel megállapítható. A személyre szabottan szükséges D-vitamin-adagolást azonban érdemes orvossal megbeszélni.

4. Mennyi D-vitaminra van szükségem a hiány megelőzésére?

A legújabb magyarországi konszenzusos orvosi ajánlás (2014) szerint a javasolt napi mennyiség csecsemőknek 400–1000 NE (nemzetközi egység), gyermekeknek 600-1000 NE, serdülőknek 800–1000 NE, felnőtteknek 1500–2000 NE, túlsúlyos felnőtteknek pedig 2000–4000 NE.

5. Túladagolható a D-vitamin?

A D-vitaminmérgező dózisát felnőtteknél tartósan bevitt, napi 40 000 NE-ben határozták meg. Ezt szinte lehetetlen elérni! Napi 4000 NE akár hónapokon át szedve is még biztonságos adag.