Év közben sokszor nem jut időnk az evésre, rohanunk, nem válogatjuk meg tudatosan ételeinket. Ennek jellemző következménye, hogy bélflóránk károsodik, ezáltal teret adva más, legtöbbször káros baktériumoknak. Nyaralás alkalmával a károsodott bélflóra sokkal nagyobb veszélynek van kitéve, hiszen rengeteg új összetevővel, fűszerrel, ezáltal baktériumokkal találkozhatunk, melyek mivel számunkra szokatlanok, hasmenést okozhatnak.
Milyen az egészséges bélflóra?
Az egészséges bélflóra elengedhetetlen részei a Lactobacillusok és a Bifidobactériumok. Ezen jótékony baktériumok jó esetben jelen vannak bélflóránkban, azonban a külső környezeti hatások, a nem megfelelő táplálkozás vagy antibiotikum kezelések károsíthatják azt, melynek jellemző tünete lehet a hasmenés, a székrekedés; rosszabb esetben pedig gyulladásos bélbetegségeket is okozhat.
Fontos azonban, hogy nem minden probiotikus baktérium „bélazonos”. Ezt azt jelenti, hogy bár pillanatnyilag segítenek a tünetek kezelésében, hosszú távon nem maradnak meg bélflóránkban, azaz nem tudnak tovább szaporodni, mert kiürülnek a szervezetből. Ezért érdemes olyan terméket választanunk, melynek összetevői normál, egészséges esetben jelen vannak bélflóránkban, így egészségre gyakorolt hatása sokáig fenntartható.
Miért fontos utazás előtt gondoskodnunk bélflóránk egészségéről?
Egy utazás során – különösen, ha messzebb, idegen kultúrákhoz utazunk – gyakran kialakulhat utazási hasmenés. Ennek oka, hogy bélflóránk nem megfelelő számban tartalmazza a „jótékony baktériumokat”. Az orvostudománynak köszönhetően azonban ma már könnyen megelőzhetjük, hogy napokat a szállodában töltsünk megérdemelt pihenésünkkor, ha utazás előtt pár nappal probiotikum kúrát tartunk. Bizonyított tény, hogy a Lactobacillusok akár 40%-kal képesek csökkenteni az utazók hasmenésének kockázatát.
A probiotikumok azonban nem csak ezért lehetnek hasznosak utazásunk során. Használatukkal gátolhatjuk a szervezet számára káros baktériumok és élesztők megtelepedését, elszaporodását a bélrendszerben. Emellett fontos szempont a választásban, hogy egyes termékek tudományos, kutatók által kifejlesztett összetételének köszönhetően, bizonyítottan enyhíthetőek a tejcukor-érzékenység tünetei is. B- és K-vitamin termelésével a probiotikumok pedig hozzájárulhatnak a szervezet vitaminszükségletének fedezéséhez.
Forrás: Kígyó Patika Magazin 2015 Nyár