A legtöbb szemölcs HPV (humán papilloma vírus) fertőzés által jön létre.
A HPV vírusoknak több mint 70 fajtáját ismerik, ezek közül minden altípus más-más bőrtünetet okoz. A szemölcsök formája függ a bőr állapotától, a HPV vírus típusától és attól is, hogy hol alakul ki. Leggyakrabban az ujjakon, kézháton jelennek meg, de arcon és a nemi szerveken is előfordulnak. Az orvos fagyasztással, sebészeti úton, elektromos- vagy lézerkéssel tüntetheti el őket. A kézen és lábon levő szemölcsök eltávolítására otthoni használatra szemölcsirtó szerek helyi alkalmazását ajánlják. A legnépszerűbb gyógymód a szalicilsavas készítmények szemölcsre való felvitele, de a vérehulló fecskefű tejnedve is szemölcsirtó hatású.
A tyúkszem jellegzetes kúp alakú bőrkeményedés, egy bőrtüske, amelyik a nagyságához képest aránytalan fájdalmat képes okozni, mivel bemélyedő hegyével érzékeny idegeket érint.
A patikákban kapható tyúkszemirtó készítmények, tapaszok kettős hatásúak: párnás kialakításukkal csökkentik a fájdalmat, a bennük lévő hatóanyag hidratálja és puhítja a bőrkeményedést és hámlasztó hatást fejt ki. A felpuhult tyúkszem fokozatos dörzsöléssel, reszeléssel távolítható el, makacsabb esetben pedikűrösök, vagy szakorvosok segítségét kérhetjük.
A vízhólyag a bőr legfelső rétegében és az alatta található rétegek között kialakuló, folyadékkal teli tömlő.
Nem víz található benne, hanem áttetsző plazma. Akkor alakul ki, ha a bőr kidörzsölődik, vagyis egy kisebb területen folyamatos, ismétlődő sérülés, nyomás éri. Gyakori a lábon, a kézen és az ujjakon. Amennyiben a vízhólyag nem fájdalmas, nem akadályozza a járást vagy a fogást, akkor nem érdemes hozzányúlni. Puha vízhólyag tapasz használata csökkenti a kellemetlen tüneteket. Forduljunk orvoshoz, ha a vízhólyag nem gyógyul, a korábbi tiszta folyadék helyén genny gyűlik össze, vagy ha a vízhólyag környéke kivörösödik.