Blogsorozatunk első részében bemutattunk 3 olyan diétát, amely a világon sok ember számára volt már eredményes. Ha nem olvastad, akkor kattints IDE, és nézd meg őket! Itt a második részben ismét három diétát hoztunk, válasszatok kedvetek szerint! 

Atkins-diéta

Az Atkins-diéta Dr. Robert C. Atkins nevéhez fűződik, és már több mint 30 éve létezik. Rendkívül hasonlít a paleo diétához, a lényeg itt is a szénhidrátmegvonás által előidézett zsírégetés, azonban az Atkins-diéta pontosan megmondja, hogy mikor, mit szabad, és mit tilos enni.

A diéta első két hete nagyon szigorú, gyakorlatilag nulla a megengedett szénhidrát mennyiség (napi 20 g), hiszen idő kell ahhoz, hogy a szervezet az elraktározott zsírokat kezdje el energiaforrásként használni. Húsokból azonban bármilyen mennyiséget fogyaszthatunk, ami a paleo diétához hasonlóan itt is felveti a kérdést: vajon mennyire egészséges ez a táplálkozási forma? Ahogy előző blogunkban is írtuk, a szervezet számára fontos, hogy a szénhidrátot különböző forrásokból szerezze be, és ne legyen szinte teljes megvonás belőle.

Az Atkins-diéta abban különbözik a paleo-tól, hogy az elején nagyon szigorúan indul, utána pedig fokozatosan engedi fogyasztani a különböző ételeket, és a célja, hogy a végére egy olyan étrendünk alakuljon ki, amivel a kívánt testsúlyt egy életen át meg tudjuk tartani.

Ez a diéta létrehozása óta sok-sok vitát váltott már ki, ezért mielőtt elkezded, mindenképp konzultálj egy szakemberrel!

Szakaszos böjt diéta

Ez a diéta is sokaknak hozott már látványos eredményeket, ám nagyon távol áll az egészséges, kiegyensúlyozott étrendtől! Ahogyan a nevéből is kiderül, lényege, hogy a nap egy bizonyos részében ehetünk, a többiben viszont szigorú böjtöt kell tartanunk. Több verziója is létezik, nézzünk kettőt a gyakorlatban: a ’Lean Gains’ variációban 16 órán át nem ehetünk semmit, és a maradék 8 órában vihetjük be a tápanyagokat. Egy másik, durvább verzió a ’Warrior Diet’, amely 20 óra éhezést ír elő, és csak 4 órában ehetünk. A legkeményebb pedig az ’Alternate-day fasting’ ami azt jelenti, hogy 24 órán át nem eszünk, a következő 24-ben viszont igen.

Természetesen ezek nem azt jelentik, hogy az engedélyezett órákat folyamatos evéssel kell töltenünk! Itt is fontos a mértékletesség és a kiegyensúlyozott étrend, azonban csak a meghatározott órákban gyakorolhatjuk. Pont ez az, ami miatt sokan kritizálják, ugyanis egy hosszú éhezéses időszak után hajlamosak lehetünk túlenni magunkat, amit a szervezet azonnal el is raktároz.

Ornish-diéta

Az Ornish-diétát valószínűleg már kevesebben ismeritek, ami leginkább annak tudható be, hogy megalkotója, Dr. Dean Ornish professzor azzal a céllal hozta létre, hogy gyógyszer nélkül enyhíthesse a krónikus szív-, és érrendszeri betegségben szenvedők panaszait. Ezek a betegek jellemzően jelentős túlsúllyal rendelkeztek, így az egyik legkézenfekvőbb megoldást a megfelelő diéta és a fogyás jelentette.

Az étrend lényege, hogy maximum 10%-os zsírtartalmú ételeket, és magas rosttartalmú táplálékot lehet fogyasztani. A húsfogyasztást tiltotta a diéta, Ornish elmélete ugyanis az volt, hogy a húsok rostjai között megbúvó zsiradékok kiszámíthatatlanná teszik a zsírbevitelt. Kizárta továbbá az iparilag feldolgozott élelmiszereket is, a cukrot, a koffeint, az alkoholt, és csak nagyon alacsony só mennyiséget engedélyezett. A diétát követők szabadon fogyaszthattak gyümölcsöket, zöldségeket, és teljes kiőrlésű gabonából készült kenyérféléket. Ez nagyon sok embernek segített.

A blogsorozatunkban több olyan diétatípust mutattunk be, amik emberek ezreinek segítettek megváltoztatni az életüket. Nagyon fontos, hogy bármilyen diétába kezdünk, érdemes előtte egy dietetikussal konzultálni, mert nagyobb problémákat is okozhat, ha meggondolatlanul vágunk bele!